Luxace pately

Proč tento článek?



Když měl Kimík asi rok, na procházkách začal vynechávat levou zadní nožičkou. Při špatném počasí jsme to přikládali jeho „Fuj do toho šlapat nebudu!“. Když on ale časem začal poskakovat i v teplých slunečních dnech, a tak jsme se jednoho dne rozhodli navštívit veterinu. Pan doktor mu provedl vyšetření prohmatem a rentgeny a určil diagnózu luxace pately poměrně nízkého stupně 2/1. Dporučil nám neměnit životní styl a jen mírně omezit výskoky typu „pro frisbee až do nebe“ :) Zakoupili jsme kloubní preparáty a dál si žili spokojeným životem.
Časem ale vyluxovaná čéška odírala o kolenní vazy, jeden z nich se přetrhl a Kimeček podstoupil plastiku vazu plus operaci vyluxované čéšky. Kimeček se velmi rychle zotavil a tři měsíce po operaci byl již opět v zátěži. Stále ovšem přetrvávalo občasné kulhání, které nám vet objasnil tím, že jako malé plemeno nemusí můj miláček používat čtyři nohy k pohybu a je to jen o zvyku.
A přesně za dva roky se Kimíček zranil podruhé, přerval si přední zkřížený vaz i v pravém koleni. Uzdravení proběhlo opět v rámci možností rychle, kulhání je v podstatě definitivní konec (zřejmě má Kimeček v hlavě zmatek a netuší, kterou nohu má teď vynechávat :). Nicméně nadobro jsem začala Kimánka šetřit, v agility jsme zůstali u latěk na zemi, hodně posilujeme, plaveme, zaměřili jsme se na poslušnost a triky. Podstatné je, že Akišák již nemá zdravotní potíže, je plný života a s radostí si úžívá všech aktivit, i když v omezené míře.

A co to vlastně LP je?

Česky zvaná nemoc vykoubení češky je poměrně častý problém plemen s kohoutkovou výškou okolo 35 cm a méně, nevyhýbá se ale ani psům větším. Onemocnění se projevuje nesprávnou polohou čéšky, která je vytlačována příliš plochým tvarem kolenní jamky. Z tohoto důvodu dojde k posunutí nebo vytlačení koleního kloubu, tedy luxace pately. Dotyčný pejsek potom noze ulevuje a instinktivně ji natahuje za účelem vrácení čéšky na správné místo.

Za touhle nemocí stojí člověk?
Ano. Je to smutné, ale je to tak. Většina plemen, trpících tímhle postižením, nemají k uchovnění povinné zdravotní testy. Nic tedy nebrání „množitelům“ svého jedince připustit a tímto tedy zvýšit riziko rozšíření onemocnění. Zodpovědný chovatel nechá svého psa/fenku před krytím zdravodtě vyšetřit, pately nevyjímaje, a je-li pejsek postižený třeba nejnižším stupněm, tohoto jedince do chovu nepustí! Pokud bude těchto chovatelů více, toto dědičné onemocnění se omezí na minimální riziko a plemena budou zdravější a o to cennější! Je to ale otázka přístupu...

Jaké jsou stupně vyluxování?
1.stupeň luxace - Pejsek většinou nemá s nohou problémy a nijak se onemocnění neprojevuje, ale i tento stupeň je dědičný, dokonce i ve vyšší stupni!
2.stupeň luxace - Pes poměrně často poskakuje a střídá končetiny. Vyluxovaná čéška se sama navrací zpět. Operace není v tomto stupni jediným východiskem.
3.stupeň luxace - Vymknutou patelu musí na místo vracet majitel či veterinář a pes má poměrně velké bolesti. V tomto případě je operace jediným řešením.
4.stupeň luxace - Čéška se po vyluxování nedá vrátit zpět a pes i při menším pohybu trpí bolestmi. Při tomto stupni je operace nevyhnutelná, nikdy se však nemoc nepodaří odstranit úplně.

Jak tomu předejít?
Jak jsem již výše popisovala, už nikdy by mě nenapadlo si koupit psa od zdravotně netestovaných rodičů, nezodpovědných chovatelů nebo tvz. množitelů. Pokud na svém psovi spozorujete nejmenší známky onemocnění, za včas ho nechejte vyšetřit a za žádných okolností ho nepouštějte do chovu!

Co dělat v případě vykloubení čéšky?
Pokud máte podezření, že vaše zvířátko trpí tímto onemocněním, na nic nečekejte a nechte jej vyšetřit - posouzení se prování prohmatem u specializovaných veterinářů. Podle stupně luxace se poraďte o dalším řešení s psím lékařem. Při prvním stupni vám většinou doporučí posilovat svaly v okolí postiženého kloubu - luxace se nezhorší pohybem, ale časem (dochází k artróze). Někdy vám prodá kloubní preparáty, popřípadě různé vitamíny. V horším případě se však nevyhnete operaci.

Hormony?
Vyšetření by se obecně nemělo provádět v době hárání feny, jelikož by byl výsledek zkreslený. Pokud fenka luxací trpí, doporučuji v době, kdy má hormony v nerovnováze, omezit fyzickou aktivitu. V praxi jsem se setkala s mnoha fenkami, které mají ve svých dnech viditelné problémy s překonáváním překážek, bývají neobvykle lenivé či odmítají velkou fyzickou aktivitu.

Závěrem

Já udělala chybu hned na začátku, kdy jsem si pořizovala kamaráda a neměla jsem tušení, že exisuje agility nebo luxace pately. Kimík je z nepapírového vrhu po netestovaných rodičích. Proto, když jsem sháněla Smajlíka, byly kompletní zdravotní testy s negativními výsledky proritní podmínkou. Doporučuji nenechat se zlákat výstavními či sportovními výsledky a ať se již jedná o jakoukoliv dědičnou chorobu, vždy berte pouze štěně po zcela zdravých a nulových rodičích. Přenašeči nemoci přenáší, z jedniček se za pár generací stávají čtverky...


Web vytvořila Denisa Lajmarová - Design udělala goodfriend - 2009